| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

Wpisy z tagiem: Spotkania z Książką

czwartek, 27 kwietnia 2017

21 kwietnia br. spotkałyśmy się z naszymi czytelnikami by porozmawiać o książce Laili El Omari  „Zapach kwiatu muszkatołowego”.

 

źródło zdjęcia empik.com

Jest to wielowątkowa powieść historyczna. Jej akcja rozpoczyna się w  1545 na statku płynącym do Goa – portugalskiej kolonii w Indiach. Główna bohaterka to  Ana, Portugalka ze szlacheckiego rodu da Silveira,  która     za wszelką cenę chce uniknąć zaaranżowanego małżeństwa. Ukrywa się   na statku handlowym swego brata, Alessandra, szukając pomocy  przed niechcianym małżeństwem.
Jednak Alessandro da Silveira  dla uratowania honoru rodziny grozi odesłaniem jej do domu. Ana otrzymuje wsparcie z całkiem nieoczekiwanej strony. Młody Anglik Geoffrey proponuje jej małżeństwo – ale nie bez ukrytych zamiarów...

W ciągu 20 lat śledzimy losy  bohaterów, a także ich dojrzewanie i  przemianę emocjonalną. 

Książka łączy  elementy powieści przygodowej, historycznej, obyczajowej     i romansu. Przedstawia barwne postaci o różnych typach osobowości, zwyczaje panujące w ówczesnej  Portugalii, malownicze krajobrazy.

 

Z czytelniczkami spotkałyśmy się w ramach cyklu "Spotkania z książką".

Wpis A.S.

 

piątek, 18 listopada 2016

W dniu 15.11.16 spotkałyśmy się z naszymi czytelniczkami na kolejnym "Spotkaniu z Książką".  Tym razem tematem naszego spotkania były kobiety w twórczości Sienkiewicza.  

Impreza została zorganizowana  z okazji Roku Henryka Sienkiewicza obchodzonego w 2016 roku.    

Dyskusja dotyczyła  bohaterek powieści Sienkiewicza. Rozmawiałyśmy o tym  czy na pewno odgrywają drugoplanową rolę w powieściach.

Pozornie wydaje się, że głównymi bohaterami są mężczyźni: Skrzetuski, Kmicic, Wołodyjowski, Połaniecki, Płoszowski, Winicjusz, Petroniusz, Zbyszko....
Jednak kobiety w powieściach również odgrywają ważną rolę, nie stoją z boku, decydują o sobie, mają też wpływ na innych.

Postaci kobiece zapadają w pamięć równie mocno jak postaci mężczyzn, są tak samo aktywne. 

Świat powieści bez kobiet byłby niepełny.

 (źródło: Internet)

Wpis A. S.

 

sobota, 18 czerwca 2016

17 czerwca br. w naszej filii odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkania z książką".

Tematem naszego spotkania były książki Agnieszki Wojdowicz "Eliza" i "Klara", dwie części trylogii "Niepokorne".Bohaterki cyklu  Niepokorne  to młode, niezależne kobiety, Eliza Pohorecka, Klara Stojnowska i Judyta Schraiber. 
Pochodzą z różnych środowisk: Klara to córka szanowanego profesora, Judyta wywodzi się z konserwatywnej, żydowskiej rodziny, Eliza razem z matką prowadzi pensjonat, posiada też uprawnienia nauczycielskie. Łączy ich niepokorny charakter, są odważne w wyrażaniu swoich poglądów. Bohaterki chcą czegoś więcej od życia, są w stanie dużo poświęcić by spełnić swoje marzenia, nawet kosztem wyrzeczeń i trudnych kompromisów. Za swoje szczęście i marzenia płacą wysoką cenę,  odrzuceniem przez rodzinę, rozstaniem, wyjazdem z kraju.                                                            

Rozmowa dotyczyła też tego jak bardzo zmieniła się sytuacja kobiet od tamtego czasu.
Możemy studiować, podróżować i zwiedzać świat – nikt nam już tego nie zabrania. Nosimy ubrania, fryzury takie jakie lubimy. Nikogo już nie bulwersują kobiety samotnie spacerujące wieczorem czy też siedzące w kawiarniach. Jednak na co dzień o tym nie myślimy, nie doceniamy tego co udało się wywalczyć kobietom…..Równie ważnymi jak bohaterowie pojawiający się w powieściach są miasta: młodopolski Kraków i secesyjny Wiedeń.

Jak dawniej wyglądał  Kraków mogłyśmy się przekonać oglądając stare pocztówki.