| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi

Wpisy z tagiem: lekcja biblioteczna

piątek, 09 listopada 2018

Filia Cis zorganizowała warsztaty biblioteczne dotyczące budowy książki.

Wzięli w nich udział uczniowie III kl. Szkoły Podstawowej nr 23.

Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest książka,  jak nazywają się elementy tworzące książkę.

Dobra znajomość budowy książki umożliwia lepsze poznanie zawartości książek. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób należy prawidłowo obchodzić się z książkami. 

Wpis A.S.

wtorek, 21 listopada 2017

W listopadzie 2017 Filia Cis zorganizowała dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 23 warsztaty biblioteczne.

Zajęcia dotyczyły budowy książki. Dzieci poznały z jakich elementów zbudowana jest książka, jak się nazywają poszczególne części książki i jakie mają znaczenie dla czytelnika. 

Uczniowie dowiedzieli się, że znajomość elementów tworzących  książkę jest bardzo ważna dla prawidłowego korzystania i obchodzenia się z książką oraz dla lepszego poznania zawartości książki.

 Wpis A. S.

 

czwartek, 11 maja 2017

10 maja br. Filia CIS zorganizowała dla uczniów kl.VA i VB Szkoły Podstawowej nr 23 lekcje biblioteczne pt. "Encyklopedie i słowniki jako wydawnictwa Informacyjne".

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z wydawnictwami informacji bezpośredniej, do których należą m.in. encyklopedie, słowniki i leksykony. Wyrobienie u uczniów umiejętności korzystania z tych wydawnictw, uświadomienie im wielu możliwości jakie niesie zdobywanie  w ten sposób informacji.

W trakcie lekcji omówiono budowę encyklopedii i słowników oraz  różnice między tymi wydawnictwami. Uczniowie dowiedzieli się jak ważny, przy wyszukiwaniu informacji, jest właściwy dobór encyklopedii, słowników, selekcjonowanie wiadomości oraz umiejętność korzystania z aparatu pomocniczego.

W części praktycznej uczniowie, korzystając z przygotowanych książek, mieli za zadanie  odpowiedzieć na przygotowane  pytania. Pomimo tego, że zdarzały się pytania podchwytliwe, nie sprawiły one dzieciom większych problemów. Wpis A. S.

niedziela, 30 kwietnia 2017

20 i 24 kwietnia b.r. Filia CIS zorganizowała lekcje biblioteczne dotyczące historii książki. Wzięli w nich udział uczniowie klasy IV A i IV B Szkoły Podstawowej nr 23.

Tematyka lekcji związana była z książką i jej historią. Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej wyglądała książka, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, z czego była zrobiona, kto wytwarzał książki i w jaki sposób to się odbywało.

Na lekcji zostało też omówione pismo, które zaistniało wraz z powstaniem książki. Pismo zanim zaczęło wyglądać tak jak dzisiaj też się zmieniało i przechodziło kilka etapów rozwoju.

Na zakończenie lekcji, uczniowie z zainteresowaniem oglądali najciekawsze książki ze zbiorów biblioteki.

Wpis A.S.piątek, 24 lutego 2017

W dniach 15 lutego i 16 lutego 2017 Filia CIS zorganizowała wycieczki do biblioteki dla uczniów kl. VIA i kl. VIB Szkoły Podstawowej nr 23.

Młodzież zapoznała się z wypożyczalnią dla dzieci i wypożyczalnią dla dorosłych. Miała możliwość przyjrzenia się  pracy elektronicznej wypożyczalni.Po oprowadzeniu po naszej bibliotece i omówieniu pracy w programie bibliotecznym Prolib, młodzież została zaproszona do sali komputerowej, gdzie została przeprowadzona druga część zajęć czyli lekcje biblioteczne.  Lekcje biblioteczne dotyczyły  katalogu elektronicznego OPAC. Zaprezentowano  pracę w katalogu elektronicznym. Pokazano możliwości i funkcje katalogu elektronicznego oraz korzyści jakie niesie korzystanie przez użytkowników z katalogu OPAC (zamawianie, rezerwacja, prolongaty online).

Na zakończenie lekcji,  każdy uczeń otrzymał za zadanie sporządzenie karty katalogowej. Wpis A.S.

 
1 , 2