| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi

Lekcje biblioteczne

czwartek, 06 grudnia 2018

W listopadzie br. Filia CIS przeprowadziła lekcje biblioteczne dla uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej nr 23.    Tematyka lekcji dotyczyła encyklopedii i słowników jako źródeł informacji.

Podczas lekcji  uczniowie zostali zapoznani z wydawnictwami informacji bezpośredniej, do których należą m.in. encyklopedie, słowniki i leksykony. Celem lekcji było wyrobienie u uczniów umiejętności korzystania z tych wydawnictw, uświadomienie im wielu możliwości jakie niesie zdobywanie  w ten sposób informacji.

W trakcie lekcji omówiono budowę encyklopedii i słowników oraz  różnice między tymi wydawnictwami. Uczniowie dowiedzieli się  jak ważny, przy wyszukiwaniu informacji, jest właściwy dobór encyklopedii, słowników, selekcjonowanie wiadomości oraz umiejętne korzystanie z aparatu pomocniczego.

W części praktycznej uczniowie, korzystając z przygotowanych książek, mieli za zadanie  odpowiedzieć na przygotowane  pytania. 

Wpis A.S.

piątek, 09 listopada 2018

Filia Cis zorganizowała warsztaty biblioteczne dotyczące budowy książki.

Wzięli w nich udział uczniowie III kl. Szkoły Podstawowej nr 23.

Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest książka,  jak nazywają się elementy tworzące książkę.

Dobra znajomość budowy książki umożliwia lepsze poznanie zawartości książek. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób należy prawidłowo obchodzić się z książkami. 

Wpis A.S.

wtorek, 21 listopada 2017

W listopadzie 2017 Filia Cis zorganizowała dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 23 warsztaty biblioteczne.

Zajęcia dotyczyły budowy książki. Dzieci poznały z jakich elementów zbudowana jest książka, jak się nazywają poszczególne części książki i jakie mają znaczenie dla czytelnika. 

Uczniowie dowiedzieli się, że znajomość elementów tworzących  książkę jest bardzo ważna dla prawidłowego korzystania i obchodzenia się z książką oraz dla lepszego poznania zawartości książki.

 Wpis A. S.

 

czwartek, 11 maja 2017

10 maja br. Filia CIS zorganizowała dla uczniów kl.VA i VB Szkoły Podstawowej nr 23 lekcje biblioteczne pt. "Encyklopedie i słowniki jako wydawnictwa Informacyjne".

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z wydawnictwami informacji bezpośredniej, do których należą m.in. encyklopedie, słowniki i leksykony. Wyrobienie u uczniów umiejętności korzystania z tych wydawnictw, uświadomienie im wielu możliwości jakie niesie zdobywanie  w ten sposób informacji.

W trakcie lekcji omówiono budowę encyklopedii i słowników oraz  różnice między tymi wydawnictwami. Uczniowie dowiedzieli się jak ważny, przy wyszukiwaniu informacji, jest właściwy dobór encyklopedii, słowników, selekcjonowanie wiadomości oraz umiejętność korzystania z aparatu pomocniczego.

W części praktycznej uczniowie, korzystając z przygotowanych książek, mieli za zadanie  odpowiedzieć na przygotowane  pytania. Pomimo tego, że zdarzały się pytania podchwytliwe, nie sprawiły one dzieciom większych problemów. Wpis A. S.

niedziela, 30 kwietnia 2017

20 i 24 kwietnia b.r. Filia CIS zorganizowała lekcje biblioteczne dotyczące historii książki. Wzięli w nich udział uczniowie klasy IV A i IV B Szkoły Podstawowej nr 23.

Tematyka lekcji związana była z książką i jej historią. Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej wyglądała książka, jak zmieniała się na przestrzeni wieków, z czego była zrobiona, kto wytwarzał książki i w jaki sposób to się odbywało.

Na lekcji zostało też omówione pismo, które zaistniało wraz z powstaniem książki. Pismo zanim zaczęło wyglądać tak jak dzisiaj też się zmieniało i przechodziło kilka etapów rozwoju.

Na zakończenie lekcji, uczniowie z zainteresowaniem oglądali najciekawsze książki ze zbiorów biblioteki.

Wpis A.S. 
1 , 2