Blog > Komentarze do wpisu

Spotkania z książką

17 czerwca br. w naszej filii odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Spotkania z książką".

Tematem naszego spotkania były książki Agnieszki Wojdowicz "Eliza" i "Klara", dwie części trylogii "Niepokorne".Bohaterki cyklu  Niepokorne  to młode, niezależne kobiety, Eliza Pohorecka, Klara Stojnowska i Judyta Schraiber. 
Pochodzą z różnych środowisk: Klara to córka szanowanego profesora, Judyta wywodzi się z konserwatywnej, żydowskiej rodziny, Eliza razem z matką prowadzi pensjonat, posiada też uprawnienia nauczycielskie. Łączy ich niepokorny charakter, są odważne w wyrażaniu swoich poglądów. Bohaterki chcą czegoś więcej od życia, są w stanie dużo poświęcić by spełnić swoje marzenia, nawet kosztem wyrzeczeń i trudnych kompromisów. Za swoje szczęście i marzenia płacą wysoką cenę,  odrzuceniem przez rodzinę, rozstaniem, wyjazdem z kraju.                                                            

Rozmowa dotyczyła też tego jak bardzo zmieniła się sytuacja kobiet od tamtego czasu.
Możemy studiować, podróżować i zwiedzać świat – nikt nam już tego nie zabrania. Nosimy ubrania, fryzury takie jakie lubimy. Nikogo już nie bulwersują kobiety samotnie spacerujące wieczorem czy też siedzące w kawiarniach. Jednak na co dzień o tym nie myślimy, nie doceniamy tego co udało się wywalczyć kobietom…..Równie ważnymi jak bohaterowie pojawiający się w powieściach są miasta: młodopolski Kraków i secesyjny Wiedeń.

Jak dawniej wyglądał  Kraków mogłyśmy się przekonać oglądając stare pocztówki. 

sobota, 18 czerwca 2016, filiacis

Polecane wpisy